Blog prawniczy

FUNKCJONOWANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH W DOBIE COVID – 19

W związku ze znoszeniem obostrzeń wywołanych COVID – 19, ze strony organizacji pozarządowych pojawiły się liczne pytania dotyczące możliwości realizowania ich celów statutowych, poprzez organizację między innymi: konferencji, szkoleń oraz warsztatów, a także w jakim miejscu ewentualnie mogłyby się one odbyć.

Odpowiedź na powyższe pytanie nie jest oczywista. Można ją wyinterpretować z wydanego w dniu 16 maja 2020 roku Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii [zwanego dalej: rozporządzeniem].

Rozporządzenie nie jest napisanie w sposób prosty i przejrzysty, a jego zapisy wprowadziły już w błąd niejedną organizację, z których część rozważała wznowienie organizacji szkoleń czy warsztatów w oparciu o § 13 ust. 2 ww. rozporządzenia. Wyczytano w nim bowiem, że zakazu zgromadzeń nie stosuje się do spotkań i zebrań związanych z działalnością organizacji pozarządowych.

Czy na pewno ?

Czytaj więcej

Dodano: 2020-05-21 16:39:39 | Wyświetleń: 168

Walne Zebranie Członków stowarzyszenia w czasie pandemii COVID – 19

Pomimo dalszego trwania w naszym kraju stanu epidemii, dla wielu przedsiębiorców, w tym organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą, zbliża się - przedłużony „Tarczą” z dnia 31 marca 2020 r. o 3 miesiące – termin zatwierdzania sprawozdań finansowych i merytorycznych. Powyższe oznacza, że:

  • sporządzenia i podpisania sprawozdań należy dokonać do końca czerwca, a następnie
  • zatwierdzić je do końca września.

O ile samo sporządzenie, podpisanie i przesłanie do US i KRS sprawozdań nie powinno stanowić problemów (składa się je w formie elektronicznej), to kwestia zatwierdzenia sprawozdań przez Walne Zebranie Członków stowarzyszenia bądź odpowiedni organ statutowy w fundacji może być w czasie pandemii problematyczna.

Oczywiście ustawowe przesunięcie terminów „kupuje” organizacjom trochę czasu, jednak dla tych stowarzyszeń i fundacji, które chciałyby w najbliższym czasie przeprowadzić zebrania celem zatwierdzenia sprawozdań i zamknięcia tych tematów albo mają do przeprowadzenia wybory bądź zmiany statutu, istnieją bezpieczne rozwiązania:

  • można przeprowadzić zebranie w ograniczonym gronie (2-3 osób) na podstawie udzielonych pełnomocnictw, bądź
  • można odbyć zebranie z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej (zebranie online). 

Czytaj więcej

Dodano: 2020-05-08 13:10:24 | Wyświetleń: 303

Czym jest przemoc domowa i jak ją rozpoznać?

 

W obecnej sytuacji społecznej ofiary przemocy domowej nie mogą liczyć na szybką i skuteczną pomoc wymiaru sprawiedliwości, m.in. z uwagi na ograniczony zakres działania sądów, w tym wąski zakres spraw, które podlegają rozpatrzeniu jako pilne. Nawet w polskiej rzeczywistości przed koronawirusem, często sprawy, które ze względu na wątki przemocy, powinny być rozpoznane błyskawicznie, ciągną się miesiącami, a nawet latami.

 

Niejednokrotnie ciężko też wykazać, że taka przemoc w ogóle ma miejsce, bo przemocy psychicznej czy ekonomicznej nie widać na zewnątrz, a i ta fizyczna nierzadko jest głęboko ukrywana. Do tego, często ofiary przemocy wypierają fakt, że jej doświadczają, wmawiając sobie, że szarpnięcie albo przepchnięcie to w sumie nic takiego i pozwalają oprawcy na więcej i więcej. Nierzadko zdarza się, że obwiniają siebie mówiąc, że przecież czymś partnera/męża/żonę sprowokowały.

 

Być może znasz kogoś, kto wysyła sygnały o tym, że coś złego dzieje się w jego domu. 

Przeczytaj, udostępnij i sprzeciwiaj się przemocy domowej ! 


Czytaj więcej

Dodano: 2020-05-01 15:53:12 | Wyświetleń: 164

COVID-19 ROZMOWY Z PRAWNIKIEM. Koronawirus vs. Turystyka

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału z cyklu "COVID-19 ROZMOWY Z PRAWNIKIEM", odcinek pierwszy: "Koronawirus vs Turystyka", czyli rozmowa adwokata Arkadiusza Jesionka, wspólnika Sokołowska, Jesionek Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Spółka Partnerska, z Przemysławem Buryanem, właścicielem Biura Podróży IDEAL Travel.

Rozmowa dotyczy następujących tematów:

  • wpływie Koronawirusa na branżę turystyczną,
  • bezkosztowym odstąpieniu przez podróżnego od umowy o udział w imprezie turystycznej [od 03:49 do 09:19]
  • przygotowanych przez Rząd rozwiązaniach dla podróżnych zawartych z w specustawie z dnia 2 marca 2020 r. (odroczony skutek odstąpienia od umowy o 180 dni i voucher turystyczny - czy należy się bać tych rozwiązań?) [od 09:20 do 15:02]
  • bezpieczeństwie środków pieniężnych wpłaconych przez klientów do biura podróży [od 15:08 do 17:22]
  • najbliższej przyszłości branży turystycznej [od 17:22 do 19:43].

Liczymy, że pomimo długości samej rozmowy (niespełna 20 min), przygotowany materiał Wam się spodoba i znajdziecie w tym nagraniu wartość dla siebie. Dla ułatwienia wskazaliśmy wyżej przedziały czasowe, w których poruszane są poszczególne tematy.

Będziemy wdzięczni za każde udostępnienie, lajk, komentarz, czy subskrypcję na naszym kanale.

Miłego oglądania!!!

Czytaj więcej

Dodano: 2020-04-27 16:11:02 | Wyświetleń: 47

Przemoc wobec dziecka - jak ją rozpoznać i reagować? Rozmowa z psychologiem

W ramach przyłączenia się do akcji społecznej: Wyjść nie możesz, ale #możeszuciec !wymierzonej w przeciwdziałanie przemocy domowej, która przybiera na sile w czasach koronawirusowych ograniczeń, powodując, że ofiary tej przemocy są zamknięte w domach ze swoimi oprawcami, postanowiłam zapytać o skalę problemu i możliwość pomocy u źródła.

Zaprosiłam do rozmowy panią Beatę Kolską-Lach:

-   psycholożkę, trenerkę Polskiego Towarzystwa Psychologicznego I i II stopnia, certyfikowaną terapeutkę Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Systemowej, współzałożycielkę Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, biegłą sądową powoływaną w sprawach rodzinnych i nieletnich, członkinię Zespołu Programowego d.s. opracowania Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Poznaniu;

-  prowadzącą diagnozę układu rodzinnego, terapię dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi i wykorzystanych seksualnie, konsultacje dla rodziców,  konsultacje i superwizje dla pracowników instytucji i organizacji pomocowych, a także warsztaty i treningi w zakresie podnoszenia kompetencji zawodowych dla pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych i służby zdrowia, warsztaty dla rodziców, wykłady podczas specjalistycznych konferencji.

Podczas rozmowy poruszałyśmy tematy związane z różnymi formami przemocy wobec dzieci: od tych, które są napiętnowane społecznie, a ich skutki są szeroko publikowane i potępiane w mediach (tj. ciężkie pobicia dzieci), poprzez takie formy, które są często niezauważalne (jak przemoc emocjonalna wobec dziecka), do takich, które wciąż ogromna część społeczeństwa uznaje za dopuszczalne formy wychowania (jak klaps, potrząsanie czy szarpanie dziecka).

Zapraszam do przeczytania i udostępniania. 

Czytaj więcej

Dodano: 2020-04-24 13:00:17 | Wyświetleń: 141