Podział majątku Poznań
Jedną ze specjalizacji „Sokołowska, Jesionek Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych spółka partnerska” jest podział majątku. Poznań i jego okolice to główny teren działania naszych adwokatów i radców prawnych. Udzielamy porad prawnych dotyczących majątku osobistego i wspólnego, objaśniamy, na czym dokładnie polega wspólność majątkowa, jak szacowana jest jego wartość i kiedy można wnioskować o podział. Wyjaśniamy, jak przebiega sprawa dotycząca podziału majątku, na czym polegają spłaty i dopłaty czy jakimi przesłankami polskie orzecznictwo kieruje się przyznając rzeczy na własność. Reprezentujemy naszych Klientów w toku spotkań negocjacyjnych lub postępowań sądowych dotyczących podziału majątku – zarówno w przypadkach, gdy strony dojdą do porozumienia w tym zakresie, jak i w sytuacjach braku kompromisu pomiędzy byłymi małżonkami.
Podział majątku Poznań - kiedy jest możliwy?
Podziału majątku można dokonać, gdy pomiędzy małżonkami ustaje wspólność majątkowa. Najczęściej dochodzi do niej po rozwodzie. Czasami jednak do wyłączenia wspólności majątkowej może dojść w trakcie trwania małżeństwa. Wtedy podział majątku można wykonać w formie pisemnej umowy lub podczas postępowania przez sądem.
Majątek osobisty – co się na niego składa?
Majątek osobisty każdego z małżonków nie jest zaliczany do wspólności, dlatego jego wartość nie jest brana pod uwagę podczas sądowego podziału.
Do grupy tej zalicza się wyłącznie następujące składniki:
- przedmioty, które zostały nabyte przed zawarciem małżeństwa,
- przedmioty nabyte w wyniku dziedziczenia (otrzymania spadku), darowizny lub zapisu – wyjątkiem jest sytuacja,
gdy darczyńca postanowi inaczej, - prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej regulowanej odrębnymi przepisami,
- przedmioty osobistego użytku jednego z małżonków (obuwie, odzież, kosmetyki itp.),
- prawa niezbywalne przysługujące jednej osobie (m.in. prawa alimentacyjne),
- przedmioty pochodzące z tytułu uzyskania odszkodowania za uszkodzenie ciała lub zadośćuczynienia za doznane krzywdy,
- wierzytelności z tytułu wynagrodzeń lub innej działalności zarobkowej,
- przedmioty uzyskane jako nagroda za osobiste osiągnięcia,
- prawa twórcy (m.in. prawa autorskie i pokrewne, prawa własności przemysłowej),
- przedmioty majątkowe nabyte za inne składniki wchodzące w skład majątku osobistego.
Majątek wspólny – co się na niego składa?
Podziałowi podlega majątek wspólny. Ustawowa wspólność majątkowa powstaje w chwili zawarcia związku małżeńskiego.
Do majątku wspólnego należą m.in.:
- pobrane wynagrodzenia uzyskiwane z tytułu umów o pracę, umów cywilnoprawnych, prowadzonej działalności gospodarczej oraz innej działalności zarobkowej,
- dochody uzyskiwane z majątku wspólnego oraz osobistego (m.in. czynsze za wynajem domu, mieszkania czy lokalu komercyjnego),
- nieruchomości nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej (domy, mieszkania, działki itp.),
- ruchomości nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej (m.in. samochody),
- środki zgromadzone w OFE lub pracowniczym funduszu emerytalnym,
- przedmioty zwykłego urządzenia domowego (meble, obrazy, sprzęt RTV i AGD, dywany itp.) nabyte po powstaniu wspólności.
Małżonkowie przed momentem powstania ustawowej wspólności majątkowej (lub w jej trakcie) mogą podpisać intercyzę. Dokument ten wyłącza konkretne grupy przedmiotów nabytych w czasie trwania małżeństwa z majątku wspólnego (tym samym zalicza się je do majątku osobistego poszczególnych stron).
Podział majątku - na czym polega?
Podział majątku wspólnego może zostać przeprowadzony w formie:
- Postępowania sądowego
Sądowy podział majątku polega na ustaleniu zakresu i wartości składników wchodzących w jego skład oraz na:
- fizycznym podziale rzeczy pomiędzy strony,
- przyznaniu rzeczy jednemu z małżonków z obowiązkiem spłaty drugiego,
- sprzedaży mienia i podziale uzyskanych środków.
To ostatnie rozwiązanie jest niekorzystne, ponieważ przeprowadza się je na podstawie przepisów prawa cywilnego dotyczących egzekucji, co znacznie obniża wartość poszczególnych składników.
Sąd z urzędu ustala skład i wartość majątku wspólnego – najczęściej w tym celu powoływani są biegli, którzy dokonują wyceny. W praktyce oznacza to, że sąd może zaliczyć do majątku wspólnego nawet przedmiot, który obie strony zgodnie uznały
za majątek osobisty.
Jeden z małżonków może złożyć wniosek, aby sąd dokonał podziału majątku wspólnego w wyroku orzekającym rozwód. Sąd przychyla się do tej decyzji, gdy podział nie spowoduje dużej zwłoki w sprawie. Wtedy postępowanie ma tryb procesowy.
Gdy rozwód zostanie orzeczony, a wyrokrozstrzygający o podziale majątku wspólnego uchylony, dalsze postępowanie przebiega w trybie nieprocesowym.
- Umowy pomiędzy stronami
Po ustaniu wspólności majątkowej małżonkowie mogą dokonać podziału majątku w formie umowy. To rozwiązanie wymaga dojścia do wzajemnego porozumienia, ale pozwala uniknąć przedłużania się postępowania sądowego. W przypadku, gdy jednym ze składników majątku jest nieruchomość, umowa musi mieć formę aktu notarialnego.
Podział majątku Poznań – pomoc prawna
Oferujemy kompleksową pomoc prawną w sprawach o podział majątku w Poznaniu. Prawnicy specjalizujący się w tematyce prawa rodzinnego i opiekuńczego wnikliwie zapoznają się ze stanem faktycznym Twojej sprawy i doradzą Ci najkorzystniejsze rozwiązania. Nasi prawnicy posiadają duże doświadczenie w prowadzeniu negocjacji i skutecznie pomagają dojść do porozumienia z drugą stroną, aby obniżyć koszty i skrócić czas trwania postępowania. W przypadku braku porozumienia występujemy z odpowiednimi wnioskami i dochodzimy praw Klientów przed sądami wszystkich instancji.